Medycyna »

14 kwietnia 2017 – 15:32 |

Jak wiadomo, każda z nas chce ładnie wyglądać szczególnie kiedy zbliża się lato. Wiadomo, że na plaże nikt nie pójdzie z nieogolonymi nogami. Każda z nas preferuje różne metody depilacji.
Najpopularniejszą depilacja jest depilacja maszynkami do …

Read the full story »
Kosmetyka

Wszystko, co dotyczy kosmetyków oraz pielęgnacji urody przy pomocy produktów kosmetycznych.

Medycyna

Zaawansowane tematy z medycyny: leczenie chorób lekarstwami, zabiegi i operacje lekarskie, a także sprzęt medyczny.

Sprzęt medyczny

Sprzęt rehabilitacyjny i ortopedyczny wspierający leczenie urazów i kontuzji, a także ułatwiający życie osobom niepełnosprawnym.

Suplementy diety

Wszelkie leki wydawane bez recepty, a także witaminy oraz ekstrakty z roślin mające poprawić zdrowie i samopoczucie.

Lekarstwa

Wszystko, co dotyczy leczenia przy pomocy leków wydawanych przez lekarza: od syropów po zaawansowane suplementacje i farmakologię.

Główna » Zdrowie

Regularne badanie piersi podstawą wczesnej diagnozy choroby nowotworowej

Wysłane przez w 1 października 2016 – 13:18

Rak piersi to jeden z najczęstszych nowotworów, na który zapadają kobiety na całym świecie. Co gorsza rok rocznie rośnie liczba ofiar śmiertelnych tej choroby. A wystarczy się regularnie badać, by zapobiegać, a nie leczyć. Nie od dziś wiadomo, jak mówią lekarze, że rak wcześnie wykryty to rak możliwy do wyleczenia. Sprawdza się więc stare jak świat powiedzenie: im wcześniej, tym lepiej.

Dotyczy to przede wszystkim badań profilaktycznych. Po pierwsze – samobadanie. Powinien być to praktycznie codzienny lub cotygodniowy rytuał stosowany przez wszystkie kobiety. Wystarczy kilka ruchów dłonią, by skontrolować czy w Naszych piersiach nie pojawiły się niepokojące zmiany. Jeśli wyczujemy guzek lub zgrubienie warto udać się do lekarza w celu weryfikacji Naszych podejrzeń.

Drugi element profilaktyki to badania lekarskie, diagnostyczne z użyciem specjalistycznego sprzętu i przy pomocy wykwalifikowanej kadry pielęgniarskiej.
Tutaj warto wymienić przede wszystkim regularnie wykonywaną (na przykład co rok) mammografię. To jedno z badań, które pozwoli szybko wykryć i prawidłowo zdiagnozować ewentualne zmiany, nawet te najmniejsze. Warto więc wykonywać to badanie często, według zaleceń lekarza, bo tylko stała kontrola może szybko pomóc rozpoznać niepokojące guzy czy gruczolaki.

Kolejnym badaniem jest badanie USG piersi. To powinno być także regularnie wykonywane, szczególnie u kobiet, u których wykryto już jakieś niepokojące zmiany. USG pomoże dokładnie zmierzyć zmianę, rozpoznać jej strukturę, a także zdecydować o wykonaniu ewentualnej biopsji.

Warto przy okazji przypomnieć o tym, że wszystkie te badania są nieinwazyjne i zupełnie bezbolesne. Strach więc przed ich wykonaniem jest nieuzasadniony, bo nie odczujemy żadnych skutków ubocznych ich wykonania.
A korzyści są niezliczone. Mamy pewność, że żadna zmiana nie zostanie przeoczona, że jesteśmy w stanie wykryć bardzo wcześnie ewentualne narośle czy guzy, a także szybko rozpocząć leczenie w momencie wykrycia choćby nowotworu na każdym jego etapie rozwoju.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Zostaw komentarz!

Dodaj swój komentarz albo trackback ze swojej strony. Również możesz Comments Feed przez RSS.

Przestrzegaj netykiety, nie spamuj i dobrze się baw.

Możesz użyć tych tagów:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ten blog obsługuje Gravatary. Jeśli chcesz posiadać własnego, zarejestruj się na Gravatar.