Medycyna »

14 kwietnia 2017 – 15:32 |

Jak wiadomo, każda z nas chce ładnie wyglądać szczególnie kiedy zbliża się lato. Wiadomo, że na plaże nikt nie pójdzie z nieogolonymi nogami. Każda z nas preferuje różne metody depilacji.
Najpopularniejszą depilacja jest depilacja maszynkami do …

Read the full story »
Kosmetyka

Wszystko, co dotyczy kosmetyków oraz pielęgnacji urody przy pomocy produktów kosmetycznych.

Medycyna

Zaawansowane tematy z medycyny: leczenie chorób lekarstwami, zabiegi i operacje lekarskie, a także sprzęt medyczny.

Sprzęt medyczny

Sprzęt rehabilitacyjny i ortopedyczny wspierający leczenie urazów i kontuzji, a także ułatwiający życie osobom niepełnosprawnym.

Suplementy diety

Wszelkie leki wydawane bez recepty, a także witaminy oraz ekstrakty z roślin mające poprawić zdrowie i samopoczucie.

Lekarstwa

Wszystko, co dotyczy leczenia przy pomocy leków wydawanych przez lekarza: od syropów po zaawansowane suplementacje i farmakologię.

Główna » Suplementy diety, Zdrowie

Rozwój społeczny dziecka: etapy

Wysłane przez w 25 października 2016 – 16:44

Każdy człowiek przez całe swoje życie funkcjonuje w określonym społeczeństwie, a nigdy nie jest w stanie przewidzieć, gdzie będzie przebywać w poszczególnych okresach i z jakimi grupami społecznymi będzie się kontaktować. Z tego powodu niezwykle ważny jest społeczny rozwój dziecka pokierowany w taki sposób, aby w przyszłości mogło się ono odnaleźć w każdej sytuacji.

I – Rodzina

Pierwszym elementem społecznym, pierwszą komórka, z jaką spotyka się maluch jest rodzina. Poza spotykanymi każdego dnia rodzicami w życiu malucha pojawiają się też babcie, ciocie, wujkowie w każdym wieku, w tym również dzieci. Wpływ rodziny na społeczny rozwój dziecka w pierwszych latach życia jest ważny, ale ograniczony. W takim środowisku dziecko zawsze czuje się bezpiecznie i wiele rzeczy uchodzi mu na sucho, dlatego nie jest w stanie w pełni pojąć norm społecznych rządzących światem.

II – Grupa rówieśnicza

Pierwszym prawdziwym sprawdzianem dla malucha jest z pewnością grupa rówieśnicza. Kontakt z dziećmi wychowanymi w innych domach, znającymi inne zasady, normy, prawa sprawia, iż dziecko uczy się różnicować i uświadamia sobie, że nie zawsze będzie tak, jak on chce. Jest to także okres poznawania swoich możliwości, własnego miejsca w grupie i określania, czy posiada się zdolności przywódcze czy raczej potrzebę podporządkowania. Grupa warunkuje rozwój dziecka będąc pierwszą postacią hierarchii społecznej, ale również umożliwia maluchowi kontakt z różnymi środowiskami, nie zawsze idealnymi.

III – Instytucje wychowawcze

Trzecim niezwykle ist6otnym elementem wpływającym na społeczny rozwój dziecka jest przedszkole, a w późniejszym okresie życia szkoła. Jego różnica w stosunku do grupy rówieśniczej sprowadza się do tego, że żadne dziecko nie rządzi, a normy są narzucane z góry i każdy musi się im podporządkować. W przedszkolu dziecko poznaje zasadę organizacji społeczeństwa, w której nawet silne charaktery mogą zostać ukarane, jeśli nie zastosują się do zasad. Jest to pierwszy krok w kierunku zrozumienia systemów prawnych i pojęcia relacji pomiędzy winą a karą rozumianymi w wymiarze społecznym.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 6.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Rozwój społeczny dziecka: etapy, 6.0 out of 10 based on 1 rating

Zostaw komentarz!

Dodaj swój komentarz albo trackback ze swojej strony. Również możesz Comments Feed przez RSS.

Przestrzegaj netykiety, nie spamuj i dobrze się baw.

Możesz użyć tych tagów:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ten blog obsługuje Gravatary. Jeśli chcesz posiadać własnego, zarejestruj się na Gravatar.